Berlin herkesindir!

250 eylemci Prenlauerberg’teki (Haus der Demokratie und Menschenrechte) Demokrasi ve Insan Hakları Evi’nde buluşup sosyal bir ittifak kurmaya karar verdi. Neoliberal şehir ve sosyal politikalarına yeter dedik. Altyapı ve idareye gereken önem verilmiyor, prestijli projelere gereğinden fazla para harcanıyor ve şehrin yoksulları birbirlerine düşürülüyor.
Varolan kaynaklar şu an birbirleriyle komşu olup eşit haklara sahip olan Berlin’in yerlilerine ve Berlin’e yeni gelenlere, insanların kökenlerine bakılmaksızın, geldikleri yerler neresi olursa olsun hepimize yetiyor.
Hepimizin burada şiddetten ve ayrımcılıktan uzak yaşamaya, bütçelerimize uygun olan sosyal konutlarda yaşamaya hakkımız ve iyi bir eğitime, yeterince nitelikli kreşlere ve insandan yana sosyal sağlık politikalarına erişime ihtiyacımız var. Bu yüzden gelecek aylarda yeni ve eski komşularla beraber hep birlikte mücadale edeceğiz.
Bizlerin taleplerini ve mücadelelerini marjinal olarak yansıtmaya çalışan, toplumun çok az bir kısmının, toplumun elitlerinin ve onların politikadaki temsilcilerinin bizlerin yanında olmadıklarını unutmamalıyız.
Berlin’in eyalet hükümeti hepimizin birlikte nasıl yaşamak istediğine bizlerin karar vereceği bir demokrasi ortamı yaratmak zorundadır.
Bugün Berlin için güzel bir gün, çünkü bugünden itibaren Berlin’de hüküm süren egemen politikayı zor günler bekliyor, çünkü bugünden itibaren Berlin’deki bütün ortamlarda bizim bildirilerimiz görünür olacak.
Dayanışma olmaksızın ne yaşayabiliriz ne de yaşamak istiyoruz. Haklarımız için ortaklaşa mücadele ediyoruz ve bizim için kimin hangi ülke vatandışının pasaportunu taşıdığının hiç bir önemi yok. Bizler için hayat uğrunda mücadele edecek kadar değerli ve güzel. Berlin herkesindir!